Brzesko wiadomości

Brzeski szpital wprowadza nowoczesne metody operacyjne

Brzesko wiadomości. W ostatnim miesiącu w oddziale urologii  SP ZOZ w Brzesku kierowanym przez specjalistę urologa Marka Niekurzaka przeprowadzono zabieg Radykalnej Prostatektomii Laparoskopowej, w skrócie RPL.

RPL to nowoczesna metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty (bez przerzutów), polegająca na usunięciu całego gruczołu krokowego (prostaty) wraz z pęcherzykami nasiennymi  oraz węzłów chłonnych. Zabieg przeprowadza się poprzez kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha, przez które wprowadza się  kamerę  oraz instrumentarium zabiegowe.

Zabieg  jest wykonywany z oszczędzeniem struktur nerwowo-naczyniowych odpowiedzialnych za kontynencję (trzymanie moczu) i erekcję, dzięki czemu minimalizuje się uszczerbek na jakości życia pacjenta.

Pierwszy w brzeskim szpitalu zabieg RPL przeprowadził zespół specjalistów urologów FEBU:  dr n. med. Marek Pogodziński, lek. Norbert Kopeć oraz lek. Maciej Kmita. W zabiegu uczestniczyły również pielęgniarki instrumentariuszki: Barbara Trąba, Jolanta Wszołek, Jolanta Dudek oraz zespół anestezjologiczny: lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii Anna Plewa oraz pielęgniarka Renata Krokosz.

Zastosowana metoda wyróżnia się przede wszystkim niższym ryzykiem powikłań niż otwarta metoda chirurgiczna. Ponadto krwawienie podczas zabiegu jest minimalne, a dolegliwości bólowe po zabiegu znacznie łagodniejsze.

Po zabiegu pacjent został otoczony opieką pooperacyjną przez personel pielęgniarski oddziału urologii. Już w 4. dobie po zabiegu mógł opuścić oddział.

Jest to kolejna nowoczesna metoda operacyjna z sukcesem wykorzystywana przez brzeskich urologów. Jakiś czas temu zespół urologiczny wykonywał między innymi pierwsze zabiegi endoskopowe z użyciem stenów, zabiegi PCNL czy RIRS (kruszenie i ewakuacja kamieni nerkowych za pomocą giętkiego endoskopu i lasera).

Źródło: SP ZOZ Brzesko
Fot. SP ZOZ Brzesko

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search