Brzesko wiadomości

Brzesko na filmowych kartach historii

Brzesko wiadomości. Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Brzesku zaprasza na wyjątkowy wieczór. W piątek 5 listopada odbędzie się seans dokumentu historycznego „Brzeskie drogi do niepodległości”, poświęconego wydarzeniom z okresu I wojny światowej.

Wspomniany film zaprezentowany zostanie miejscowym widzom w ramach Filmowego wieczoru z dokumentem.

W części dokumentu „Brzeskie drogi do niepodległości” twórcy pokazali, jak wyglądała I wojna światowa (1914–1918) z perspektywy jednej osoby. W materiale znalazły się cytaty pochodzące z korespondencji, będącego na froncie, Adama Petersa. Po zakończeniu kilkuletniego konfliktu zbrojnego Peters pracował jako lekarz w Brzesku. W prywatnej korespondencji bohater dokumentu wykorzystywał fotografie z lazaretów, w których leczył chorych. W filmie wykorzystane zostały m.in. rysunki badacza historii lotnictwa Krzysztofa Wielgusa, a także zdjęcia, pochodzące ze zbiorów Marka Sukiennika – brzeskiego kolekcjonera fotografii.

Oprócz obrazu „Brzeskie drogi do niepodległości”, podczas wieczoru z dokumentem, widzowie będą mogli obejrzeć materiał na temat Górskiego Karabachu (terytorium w zachodniej Azji). Zaprezentowany będzie także film „Przeciw wiatrakom”, który poświęcono postaci Ryszarda Kołdrasa – górnika, dyrektora Kopalni Soli w Bochni oraz animatora kultury, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 1996 roku.

Pokaz filmowy, na który wejściówki są bezpłatne, rozpocznie się o godzinie 18. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search