Brzesko wiadomości

W powiecie brzeskim posypały się mandaty po 1500 zł za szybką jazdę

Brzesko wiadomości. W całej Polsce obowiązuje już nowy taryfikator mandatów. W powiecie brzeskim o zmianach w stawkach za drogowe wykroczenia przekonali się już dwaj kierowcy. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o min. 51 km/h stracili prawa jazdy i zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 1500 zł i 10 punktami karnymi.

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie wraz z nowym rokiem. Stawki za wykroczenia drogowe znacząco wzrosły – szczególnie za przekroczenie prędkości i zagrożenie bezpieczeństwa pieszych. Pierwsi kierowcy już przekonali się o tych zmianach i czym grozi łamanie przepisów ruchu drogowego.

Policjanci z brzeskiej drogówki wystawili już dwa wysokie mandaty dla kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o min. 51 km/h. Na drodze krajowej nr 75 w Brzesku mieszkaniec powiatu krakowskiego osiągnął swoim VW Golfem prędkość 107 km/h. W związku z tym, że obowiązuje tam ograniczenie do 50 km/h rozpędzony kierowca otrzymał 10 punktów karnych oraz mandat w wysokości 1500 zł. Policjanci zatrzymali mu też prawo jazdy.

Już dzień później w Jasieniu na DK94 kobieta, pędząc osobówką marki VW Passat, osiągnęła w terenie zabudowanym prędkość 101 km/h. Funkcjonariusze drogówki nałożyli na nią mandat w wysokości 1,5 tys. zł i przyznali 10 punktów karnych. Sprawczyni wykroczenia straciła również prawo jazdy.

Przepisy, które od 2022 roku weszły w życie, są znacznie surowsze wobec piratów drogowych. Od początku roku kwoty nakładanych na kierowców mandatów poszybowały w górę – szczególnie za najpoważniejsze wykroczenia drogowe. Według nowego taryfikatora mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą obecnie:
• o 30 km/h – do 400 zł,
• o 31–40 km/h – co najmniej 800 zł,
• o 41–50 km/h – 1000 zł,
• o 51–60 km/h – 1500 zł,
• o 61–70 km/h – 2000 zł,
• o 71 km/h i więcej – 2500 zł.

Fot. policja.gov.pl

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search