poniedziałek, 14 lip 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
brzesko.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
brzesko.ikc.plbrzesko.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
brzesko.ikc.pl > Magazyn Podhala > Ocalony kościółek p.w. Świętego Krzyża
Magazyn Podhala

Ocalony kościółek p.w. Świętego Krzyża

brzesko.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-02 07:02
brzesko.ikc.pl
Udział
SHARE

Zabytkowy drewniany kościółek na Piątkowej Górze o mało nie spłonął  dokładnie 28 lat temu – 2 października 1994 roku. Na szczęście akurat, gdy wybuchł pożar z manewrów w Szczawnicy wracała specjalistyczna jednostka strażacka z Krakowa. Miała ona specjalny wysięgnik, dziki czemu szybko ugaszono zarzewie ognia.  W tej spektakularnej akcji w sumie wzięły udział 34 jednostki strażaków z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, a także myślenickiego i suskiego.

To co się wówczas wydarzyło nie tylko miejscowi rozpatrują w kategorii cudu. Bo gdyby nie szybka akcja, przypadkowo jadących strażaków drewniany zabytek, by nie ocalał z pożaru…  Kościółek ten ma piękną historię. Została najpewniej zbudowany pomiędzy 1728, a 1757 rokiem. Jak głosi legenda stanął on jako wotum za uratowanie życia kupcowi, którego napadli rozbójnicy. Kupiec wezwał Boga na pomoc i wtedy ukazał się krzyż, który skruszy zatwardziałe serca zbójników. W jego miejscu wytrysnęło źródełko „Pociesznej Wody”. To tu obok na wzgórzu wdzięczny kupiec wybudował kościół.. Z kolei prawdopodobnie zgodnie z historią postacią bogatego kupca mógł być wojewoda sandomierski Jan Wielkopolski. Zresztą rzeczywiście to on jest autentycznym fundatorem tej małej świątyni.

Choć kościółek stanął w XVIII wieku to początki sanktuarium sięgają tu jednak XVII wieku. Oddawano tu cześć figurce Męki Pańskiej, przy której Tomasz Mucharski, niewidomy z Chabówki miał odzyskać wzrok. To tu przybywali pątnicy.

Kościółek już podczas zaborów został skazany na zapomnienie. Niszczała polichromia, drewniana konstrukcja. Jak czytamy w dokumentach w 1860 roku niewiele pozostało z jego świetności. Świadczył o tym autor pierwszego przewodnika w Tatry – ks. Eugeniusz Janota. W 1901 roku nieco odnowiono świątynię. Miejscowy malarz ludowy pokrył dawne polichromie nowymi. Jednak aż do lat 60. XX wieku odprawiono jedynie dwie msze święte rocznie w stojącym na uboczu kościółku. Wszystko się zmieniło w 1965 roku. To wtedy ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła zdecydował, że świątynią zajmą się Marianie z zakonu w Rdzawce. Ruszył remont. Już w 1967 roku kościół miał nową marmurową posadzkę.  Z kolei w 1975 roku nową polichromię namalował Józef Furyna. Prócz mszy zaczęto tu odprawiać nabożeństwa Maryjne w maju i październiku. Święcono też samochody z św. Krzysztofa.   

Trudny czas był przez ostatnie 10 lat XX wieku. Najpierw w 1991 roku skradziono bezcenne rzeźby wykonane w XVIII wieku przez ludowego artystę oraz barokową drogę krzyżową, potem 2 października 1994 roku wybuchł pożar. Centrum jego było na środku nawy, to tam strop przepalił się na wylot, a od gorąca stopiły się piszczałki organów. Jak potem udowodniono w śledztwie – kościółek został podpalony i to aż w dwóch miejscach. Ogień po użyciu łatwopalnej substancji przez podpalacza,  rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Na szczęście, gdy płomienie były coraz większe z manewrów ze Szczawnicy wracała specjalistyczna jednostka strażacka z Krakowa. Blisko byli i inni strażacy. Dzięki specjalnemu wysięgnikowi szybko ugaszono pożar. W akcji wzięły 34 jednostki strażaków z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, a także myślenickiego i suskiego. 3 października 1994 roku, czyli już kolejnego dnia, ks. kard. Franciszek Macharski wydał decyzję o odbudowie świątyni. Do tej roli został wyznaczony ks. rektor Zbigniew Wawrzyniak. Jeszcze w tym samym roku zaledwie po 3 miesiącach od tragedii wewnątrz odprawiono pasterkę. W 2002 roku kościołek konsekrował na nowo ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski.

W tej wielkiej uroczystości udział wzięli mieszkańcy Podhala, strażacy, artyści: Józef Furyna i Tadeusz Pawlik. Od tego czasu każdego roku w rocznicę pożaru odbywa się uroczystość w murach świątyni.

Tekst i fot.: Beata Szkaradzińska

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_143513-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_142537-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/09/IMG_20210704_143253-Rozdzielczosc-Pulpitu.jpg
ZAZNACZONE:Chabówka|ikcpodhale|Piątkowa Góra|Pocieszna woda|Podhale
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Akrobacje w Pucharze Janosika
Następny artykuł Sadzili cisy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Józef Hakowski – honorowy obywatel Królewskiego Miasta

Wczoraj minęła 159 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, najdłuższego i największego powstania narodowego. Wzięło w nim…

Dodane przez brzesko.ikc.pl

Ślubowanie Terytorialsów

Ponad stu kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Równi…

Dodane przez brzesko.ikc.pl

Agresywny turysta ze szlaku

Zupełnie pijany turysta został ściągnięty śmigłowcem ze szlaku przez toprowców. Zaraz potem trafił w ręce…

Dodane przez brzesko.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez brzesko.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez brzesko.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez brzesko.ikc.pl
Magazyn Podhala

Aleja Dziewolskich – świadkiem przeszłości i teraźniejszości

Dodane przez brzesko.ikc.pl
brzesko.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?