Z wielką pompą, z udziałem licznych znakomitych gości ze świata nauki i polityki została otwarta nowoczesna hala – centrum sportowo – szkolne wraz z Gminą Biblioteką Publiczną i Gminnym Centrum Kultury Promocji i Turystyki. Honorowy patronat nad wydarzeniami, które są związane z obchodami ogłoszonego przez Sejm RP roku noblistki Wisławy Szymborskiej, objął w Szaflarach – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
To był wielki dzień dla gminy Szaflary. Wszak hala jest nie tylko imponująca pod względem rozmiaru, ale i funkcjonalności i nowoczesności godnej XXI wieku. Ma ona aż 2100 m kwadratowych oraz galerię i zaplecze sportowe z łazienkami, szatniami, windami siłownią i salą fitness. Na boisku tym można rozgrywać po kilka meczy równocześnie i to w różnych dyscyplinach. Będzie ona z pewnością wykorzystywana przez sportowców nie tylko z Podhala, Polski, ale i na rozgrywki międzynarodowe. Obiekt co istotne jest dostosowany dla zawodników niepełnosprawnych na wózkach. Podziwiali go już zarówno włodarze Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie, jak i Polski Związek Piłki Ręcznej.
Prócz części sportowej są tu też szkolne pracownie lekcyjne: językowa, komputerowa, chemiczna, biologiczna oraz plastyczna. Są one imponująco wyposażone na poziomie jakim nie powstydziłyby się uczelnie wyższe, tak zresztą z podziwem mówili o nich przedstawiciele dwóch uczelni, którzy gościli podczas wydarzenia w Szaflarach.
W budynku jest też część dla Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Akt nadania jej imienia noblistki Wisławy Szymborskiej, której rok ustanowił Sejm RP, odczytał przewodniczący Rady Gminy Stanisław Wąsik, a nową siedzibę poświęcił ks. Lesław Mirek, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Episkopatu Polski „Księżówka”. Nic dziwnego, że to noblistkę wybrano za patronkę, skoro była rodzinnie związana z Szaflarami. To przecież mała Wisława wraz z siostrą Nawoją tutaj spędzała wakacje na plebanii u swojego wujka ks. proboszcza Maurycego Rottermunda, a jej rodzice Anna z Rottermundów i Wincenty Szymborski w tutejszym kościele brali ślub, a w pobliskiej plebanii świętowali swe wesele u „wuja”. O jej związkach z najstarszą wsią na Podhalu i o jej poezji mówił artysta plastyk, rzeźbiarz, twórca m. in. licznych dzieł papieskich w Polsce i wielu zakątkach świata, znawca historii Szaflar i wielki erudyta – Marek Szala.
Obiekt został zbudowany w ramach projektu pn. „Przebudowa istniejącej sali gimnastycznej i rozbudowa o halę wielofunkcyjną Publicznej Szkoły Podstawowej w Szaflarach wraz z infrastrukturą”. Koszt inwestycji z wyposażeniem opiewał na 12 mln złotych z czego prawie 10 mln zł pochodziło z dofinansowań zewnętrznych, z współfinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków krajowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu Gminy Szaflary. Batalia o środki była jednak długa. Historię w telegraficznym skrócie przypomniał wójt Rafał Szkaradziński. – W tym miejscu ciężko uwierzyć że jesteśmy w jednej z najstarszych miejscowości Podhala – mówił wójt Rafał Szkaradziński – Dzisiaj jest właśnie to miejsce i ten czas, aby podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że w tym miejscu dzisiaj jesteśmy. Zacznę o marszałków Witolda Kozłowskiego i Łukasza Smółki – mówił wójt, dodając, że dotacja na inwestycję jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest przebyta do jej otrzymania droga. – Króciutko przybliżę tę historię. W 2015 roku po licznych spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami rozpoczęliśmy proces projektowania pełnowymiarowej hali sportowej w Szaflarach. W 2017 roku został powołany komitet rewitalizacji składający się z radnych, sołtysów, organizacji z terenu gminy wyznaczył zadania do realizacji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W wyniku prac komitetu przygotowany został pierwszy wniosek o dofinansowanie obiektu znacznie większego niż sala sportowa z wieloma funkcjami, a był to 2017 rok. W 2018 roku nasz wniosek został odrzucony. Nie zgodziliśmy się z tą decyzją, odwołaliśmy się i po kilku miesiącach wróciliśmy do gry o dotację. Pieniądze zostały jednak rozdysponowane i brakowało na nasz projekt środków i wtedy to marszałek Smółka za prośba, między innymi naszą stworzył listę rezerwową. W grudniu 2020 roku otrzymaliśmy informację o przyznaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego z listy rezerwowej w ramach programu rewitalizacji. Dodatkową dobrą informację otrzymaliśmy w marcu 2021 o dofinansowaniu w ramach RIFL. Ta krótka historia wskazuje na to że warto walczyć do końca, nawet wtedy kiedy nie widać nadziei.
W uroczystości udział wzięli wiceminister sportu Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, sekretarz stanu w ministerstwie finansów Sebastian Skuza, kanclerz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie Marek Rybiński, wicewojewoda Ryszard Pagacz, a także przedstawiciele świata nauki dr Piotr Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pełnomocnik ks. prof. dr hab. Michała Drożdża, dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Tłumnie przybyli i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Był i burmistrz sąsiedniego miasta stolicy Podhala – Grzegorz Watycha, a także wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki. Tłumne przybyli i sami mieszkańcy strażacy OSP, panie z kół Gospodyń Wiejskich, duchowni, uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Były i listy okolicznościowe od ministra sportu Kamila Bortniczuka, a także od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, historyka i Generalnego Konserwatora Zabytków, który zasiada w Komitecie Honorowym Obchodów związanych z Wisławą Szymborską w gminie Szaflary. Obok niego w komitecie zasiadają także: ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, medioznawca i filozof, Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, Stanisław Wąsik, przewodniczący Rady Gminy Szaflary, Marek Szala, artysta plastyk, rzeźbiarz, dr hab. Anna Mlekodaj, literaturoznawca i językoznawca, Urszula Krupa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szaflarach, Krzysztof Galica, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach, Dorota Adamczyk, poetka ludowa i regionalistka oraz Beata Szkaradzińska, kulturoznawca i dziennikarka. Gościem specjalnym na otwarciu był Łukasz Rutkowski, skoczek narciarski, olimpijczyk z Vancouver, trener młodych skoczków i mieszkaniec gminy Szaflary. To on wręczył kółko olimpijskie Jasiowi Mrugale z Szaflar, który osiąga już ogromne sukcesy w tenisie stołowym.
Uroczystości zostały przygotowane z równie dużym rozmachem i zaangażowaniem, jak zbudowana została hala. Uczniowie ze szkoły pokazali bardzo bogaty i piękny program artystyczny, wystąpiły także cherleaderki.
Ania Kułach z zespołem CHYR zaśpiewała niesamowitym głosem, pełnym ekspresji wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.
Prócz uczty dla ducha i ucha było też i coś dla ciała.
Przepyszny poczęstunek przygotowały panie ze wszystkich kół gospodyń z gminy Szaflary.
(BES)
http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220597.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220862.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220606.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220843.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/h1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220724.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220671.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220798.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220883.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220636.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220640.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220650.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220733.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220612.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2023/03/P4220700.jpg